Jak wybrać odkurzacz?

jak wybrać odkurzacz

Jak wybrać odkurzacz do mieszkania? Jak znaleźć dobry odkurzacz do swojego domu? Który odkurzacz jest najmocniejszy pod względem ssania? Odpowiadamy na te i inne pytania dotyczące wyboru.

 

Na co należy zwrócić uwagę wybierając odkurzacz

 

Jak wybrać odkurzacz do domu? Odkurzacze są dziś dostępne we wszystkich kształtach, kolorach i wzorach. W pierwszej kolejności liczy się jednak to, jak dobrze zbiera kurz i czy łatwo jest go używać. Musisz wziąć pod uwagę wiele czynników oprócz wyglądu, aby zapewnić sobie odpowiedni odkurzacz dla Ciebie i Twojego domu. Oto jak wybrać odkurzacz i na jakie kryteria zwracać uwagę.

 

Moc ssania

 

Jaka jest najlepsza moc ssania dla odkurzacza domowego? Producenci w opisach swoich produktów podają dwie moce – jedna oznacza pobór mocy przez oczyszczacz, a druga jego siłę ssania. Pierwszy parametr będzie znacznie wyższy (na przykład 2000 W), ale drugi odgrywa ważniejszą rolę. Druga to moc, która określi, jak mocny jest odkurzacz. Do małych mieszkań będą odpowiednie odkurzacze o mocy ssącej 150-200 W. Jeśli masz dużo dywanów lub zwierząt domowych, potrzebujesz najmocniejszego odkurzacza do mieszkania – 400-450 W.

 

Pojemność pojemnika na kurz

 

W przypadku modeli z pojemnikiem zwykle objętość pojemnika na kurz wynosi 1-1,5 litra. Taka pojemność jest wystarczająca do małego lub średniego mieszkania. Pamiętaj, że im większy obszar, tym większa wymagana objętość pojemnika. W przypadku domków letniskowych i domów wiejskich zaleca się wybór modeli o pojemności powyżej 2 litrów. Z reguły modele z workiem na kurz mają większą objętość, ale worki trzeba wtedy wymieniać lub prać.

 

Zestaw ssawek

 

Większość modeli odkurzaczy ma tylko podstawowe dysze do czyszczenia. Najczęściej do regularnego sprzątania wystarczy jedna szczotka, szczególnie jeśli odkurzacz ma wysoką wydajność. Jeśli potrzebujesz korzystać z dodatkowych ssawek, sprawdź, które są w zestawie: ssawka okrągła, ssawka do mebli tapicerowanych i ubrań, szczotki do szczelin i podłóg itp. Jeśli masz zwierzęta, zwróć uwagę na dostępność turboszczotki: wygodniej i skuteczniej jest usuwać sierść zwierząt domowych z powierzchni.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

 

Dodatkowe funkcje

 

Niektóre odkurzacze oferują regulację szczotki, aby dopasować ją do wysokości odkurzanej powierzchni. Inne pozwalają na ustawienie poziomu ssania, co jest przydatne, jeśli zamierzamy czyścić powierzchnie z tkaniny. Odkurzacze z turboszczotką lepiej wyczyszczą dywany niż modele, które czyszczą tylko siłą ssania. Szukaj dodatkowych funkcji, które pomogą ułatwić Ci sprzątanie.

 

Zużycie energii

 

Jeśli masz niewielką powierzchnię do sprzątania ani nie masz zwierząt domowych, nie ma potrzeby wybierania modelu o dużej mocy. Taki odkurzacz będzie zużywał dużo prądu. Mały model pozwoli Ci również zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

 

Wyprzedaż

 

Często producenci znacznie obniżają ceny starszych modeli. Różne testy pokazują, że najnowszy model niekoniecznie musi być najbardziej wydajny. Być może uda Ci się kupić niedrogi odkurzacz z zeszłego roku, który będzie bardziej wydajny niż jakikolwiek nowy.